Miltonia spectabilis
(Artykuł ten dotyczy również uprawy innych gatunków z rodzaju Miltonia występujących na tych samych siedliskach: Miltonia candida, M. clowesii, M. cuneata i M. flavescens).
W przeszłości rośliny te były znane jako Marcochilus fryanus Knowles & Westcott i Oncidium spectabile Rchb. f.
Występowanie:
Brazylia. Roślina jest szeroko rozpowszechniona na wschodnim wybrzeżu wzdłuż granicy stanu Pernambuco na północy przez Bahia, Espirito Santo, Rio de Janeiro i Sao Paulo. W Espirito Santo odmiana spectabilis i moreliana są spotykane w pobliżu Cachoeiro de Itapemirim na wysokości ok. 800 m.
Miltonia candida, M. clowesii, M. cuneata, M. flavescens, i M. spectabilis spotykane są w stanie Espirito Santo na północny wschód Rio de Janeiro, Brazylia. Także wszystkie rosną na tej samej wysokości nad poziomem morza. Dlatego informacje o uprawie i warunkach klimatycznych mogą być stosowane dla tych wszystkich gatunków.
Klimat:
Zanotowane skrajne temperatury to 34°C i 1°C. Średnia wilgotność 80% przez cały rok. Opady od 56 mm w styczniu do 160 mm w czerwcu. Średnie temperatury (dzień/noc) od 20,0/13,3°C w styczniu do 25,6/18,0°C przez całe lato. Okres kwitnienia: od maja do lipca, ale może kwitnąć przez cały rok.
Uwagi różne:
Rośliny w uprawie kwitną pod koniec wiosny i na początku lata a także późnym latem i na jesieni. Sporadycznie kwitną w dowolnej porze roku.
Uwagi dotyczące hybryd:
Liczba chromosomów wynosi zwykle 2n = 60. Jednakże u M. spectabilis var. lineata ich liczba wynosi 2n = 56, a u odmiany rosea 2n = 86. M. spectabilis była i jest szeroko wykorzystywana przy krzyżowaniu, zwłaszcza odmiana moreliana, która często wpływa na większą wielkość kwiatów i tworzy zachwycające, ciemne kwiaty. Niestety gatunek ten może równocześnie wpływać na zmniejszenie liczby kwiatów u potomstwa, przekazując tendencję zarówno do nieuporządkowanego sposobu wzrostu jak i krótkiego kwiatostanu oraz stłoczenia kwiatów w kwiatostanie. Dodatkowo prócz wszystkich sztucznych krzyżówek M. spectabilis tworzy kilka naturalnych hybryd. Jeśli krzyżuje się z M. clowesii, powstaje M. x bluntii. M. x cogniauxiae powstaje, gdy M. spectabilis jest skrzyżowana z M. regnellii, M. x festiva jest potomstwem M. spectabilis i M. flavescens, a M. x leucoglossa powstaje ze skrzyżowania M. spectabilis z M. candida. M. x peetersiana jest synonimem M. x leucoglossa.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Stosunkowo mały epifit sympodialny (18-30 cm wysokości) z oddzielnymi przyrostami rozmieszczonymi w odległości mniejszej niż 1-2 cm na płożącym się, łuskowatym kłączu.
Pseudobulwy:
Pseudobulwy, które mają 4-10 cm długości, są owalne lub wydłużone, spłaszczone i mają ok. 2 cm szerokości.
Liście:
Dwa wąskie, przypominające pasy liście mają 10-30 cm długości i wyrastają z wierzchołka pseudobulwy. Jedna lub dwie osłonki obejmujące pseudobulwę tworzą też krótkie liście u podstawy każdego przyrostu.
Kwiatostan:
Relatywnie krótki, wzniesiony kwiatostan ma 7-15 cm długości. Wyrasta z kieszeni, jaką tworzą osłonki liściowe u podstawy pseudobulwy. Łodyga kwiatowa jest okryta przez zachodzące na siebie, spłaszczone, łuskowate osłonki, z których największa obejmuje połączoną szypułkę i zalążnię u podstawy kwiatu.
Kwiaty:
Jeden, czasem dwa kwiaty wyrastają w pobliżu wierzchołka każdego kwiatostanu. Kwiaty mają około 7,5 cm średnicy i utrzymują się około miesiąca, a czasem dłużej o ile rośliny trzymane są w chłodnym i słabo oświetlonym miejscu. Zewnętrzne i wewnętrzne płatki są mniej więcej tych samych rozmiarów, lecz płatki wewnętrzne mogą być nieznacznie szersze. Otwarty kwiat jest płaski, z wyjątkiem płatków wewnętrznych które są często zakrzywione wzdłuż ich wierzchołkowej części. Płatki okwiatu są zwykle białe, lecz mogą być przesycone różem. Duża, jednopłatkowa warżka jest zwykle różowa z głęboko czerwonopurpurową podstawą i ciemniejszym żyłkowaniem. Kolor kwiatów jest bardzo zróżnicowany, więc istnieje wiele nazw odmian uprawnych. Najbardziej znana jest przypuszczalnie Miltonia spectabilis var. moreliana Henfrey, która ma nieco większe kwiaty niż inne odmiany. Kolor płatków okwiatu jest również różnorodny, lecz zwykle są one śliwkowo-purpurowe z białą lub blado-różową podstawą. Duża warżka jest blado różowo-purpurowa z siecią ciemniejszych żyłek. Inną dobrze znaną odmianą jest var. alba, która jest całkowicie biała z wyjątkiem niewielkiego żółtego zgrubienia warżki; var. bicolor, która ma lśniąco białe kwiaty z dużą purpurową plamą u podstawy warżki. Var. lineata jest bardziej kolorowa niż odmiana var. bicolor z 7-9 purpurowymi liniami odchodzącymi promieniście od purpurowej plamy u podstawy warżki do jej brzegów; var. radians jest biała z 6 promienistymi purpurowymi liniami na tarczce warżki, a var. rosea obejmuje kolory od blado-różowego do różowego ze zróżnicowaną liczbą purpurowych linii na warżce.
Miltonia spectabilis var. moreliana
Foto: © Orchids & More. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Tłumaczenie: Mariusz Wójcik |